Statistika úmrtí

Vývoj úmrtí 2015 - 2020 dle věkových skupin

( aktualizace 05.01.2020)
zdrojová data - google sheet ZDE
Lidé ve věku 65+ umírali výrazně více než v předchozích letech již v době, kdy Andrej Babiš věštil z křišťálové koule samé dobré zprávy pro naši zemičku. PR team ANO se v době, kdy úmrtí seniorů nejsou nezanedbatelná oproti průměru předchozích pěti let, věnuje předvolební kampani a ujišťuje nás, že druhá vlna možná ani nebude.

Virus SARS-CoV-2 byl, je a bude mezi námi. Nedokážu posoudit, zda každý pozitivní jedinec na přítomnost viru skutečně trpí nemocí COVID-19. V České republice oproti předchozím letem umírá v roce 2020 výrazně méně osob ve věku do 64 let, naopak počet úmrtí ve věku 65+ výrazně roste.

Co stojí za zvýšeným počtem úmrtí u seniorů již na jaře? Vir samotný o kterém jsme na jaře nevěděli? Snížení preventivních vyšetření? Odklad plánovaných vyšetření? Vystrašení populace? Marné spoléhání se na někoho, že se postará o moje zdraví?

Odpovědi na výše uvedené otázky a nespočet dalších dá až čas. V dnešní koronavirové době jsou politici ještě více vidět jako hlavní "hrdinové" ve filmu v boji o moc a politické body. Ve filmu, který existuje jen díky divákům a kritikům. Pokud budu hrdinům tleskat nebo na ně pískat, tak budou dělat vše pro to, aby pracovali jen a jen na jejich vlastní image.  Budou dělat vše pro to, aby se zalíbili svým voličům. Pokud s politiky přestanu tuto hru hrát, skončí i jejich film.

Rok 2020 mi ukazuje, že spoléhání se na vládu, aby se o mě postarala je iluze. Iluze, že vláda je zodpovědná za moje zdraví, můj život nebo život kohokoliv jiného. Iluze, které když podlehnu, poskytuji vládě prostor k manipulaci se mnou samotným. K manipulaci, díky které dovolím politikům být hrdiny ve filmu v boji o jejich politické body.

Děkuji nechci, tudy cesta nevede.

zdroje dat:
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v1/covid-19/nakazeni-vyleceni-umrti-testy.json
https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr